środa, 19 stycznia 2011

Formacja Głowy z Ramionami (RGR)

Formacja Głowy z Ramionami (RGR lub formacja Głowy i Ramion) jest formacją odwrócenia trendu, czyli informuje nas, że istnieje duże prawdopodobieństwo zmiany trendu. Jest często spotykaną, podstawową formacją, najczęściej jedną z pierwszych jakie poznają analitycy techniczni.

Formacja RGR ma następującą postać:
Gdzie linią czerwoną narysowałem kształt formacji, a linią niebieską potencjalny zasięg ruchu. Zasięg formacji ma taką samą wartość co odległości od podstawy (pozioma czerwona linia) do zasięgu głowy.

Oczywiście pokazana na powyższym rysunku formacja ma kształt modelowy, w rzeczywistości może wyglądać np tak:


Jest ona ograniczona czerwoną prostą (linia łącząca ramiona) niebieskie kreski pokazują wysokość od ramion do głowy i potencjalny zasięg następnego ruchu.


Skoro już wiemy jaką postać ma formacja głowy i ramion powinniśmy się zastanowić jak grać na tę formację. Poniżej prezentuję rysunek z zaznaczonymi stop lossami i take profitem:


Zajęcie pozycji następuje wtedy, kiedy kurs przebije linię czerwoną (poziomą).
Na rysunku zaznaczyłem dwa poziomy stop loss: 1 bardziej konserwatywny, szansa, że kurs przebije ten poziom jest nie duża, ponieważ nastąpi negacja całej formacji. Minusem tego poziomu jest stosunek ryzyka 1:1 (take profit ma taki sam zasięg jak stop loss). Drugi poziom stop loss (SL2), jest bardziej agresywny o lepszym współczynniku ryzyka. W tym przypadku minus może być taki, że źle określimy drugie ramie i przy jego pełnym formowaniu zostaniemy wyrzuceni z rynku. TP ma wartość następującą: cena - minus wysokość głowy. Jest to minimalny zasięg ruchu.

Na koniec spróbujmy odpowiedzieć na pytanie: czy formacja głowy i ramion ma coś wspólnego z teorią fal Elliotta? Najlepiej będzie jeśli spojrzymy na wykres indeksu wig20 z okresu lipiec-wrzesień:


Niebieskim odcinkiem zaznaczyłem podstawę formacji. Widzimy, że głowa z ramionami konczy impuls wzrostowy pięciofalowy i zachodzi na korektę abc. Dalszy ruch korekty tworzy jest odwróceniem trendu wyznaczonym przez formację. W tym przypadku na formację RGR składa się końcówka fali 3, fala 4 i 5 impulsu wzrostowego oraz fala a, b i początek fali c korekty abc. 

Co się stanie jeśli nie nastąpi spodziewane odwrócenie trendu po formacji RGR? Na wykresie pojawi się wtedy podwójna korekta.

2 komentarze:

  1. dobra analiza. polecam dodawanie na beststock.pl, aby inni widzieli

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki za opinię, pomysł przemyślę:)

    OdpowiedzUsuń