niedziela, 31 stycznia 2010

Co dalej?

No i nadeszła wyczekiwana korekta, trochę sztucznie została przyśpieszona przez Obamę (pomysł ograniczenia możliwości spekulacyjnych przez banki). W szczególności indeks sp500 wygląda fatalnie:

 

Jak widać gwałtowne spadki uległy wyhamowaniu, tylko co z tego skoro nie nastąpiło odbicia? Piątkowa sesja w Stanach przyniosła kolejny spadek, który zapewne mocno obniżyłby wartość indeksu wig20:

 

Ze względu na to, że poniedziałek od jakiegoś czasu jest najlepszym dniem na giełdzie w ciągu tygodnia, zakładam, że jutro pojawią się wzrosty. Rozstrzygnięcie pewnie przyniesie indeks sp500. Nie pozostaje nam nic innego jak tylko poczekać i zaktualizować swój plan wyjścia na wypadek, gdyby spadki się powiększyły.

Przymierzam się do sprzedania indeksu Legg Mason, pewnie to nastąpi, jeśli dalej będziemy spadać. Wolę zachować swój zysk, a i tak fundusz nie notował interesujących zysków ostatnio. Przerzucę pewnie kasę na HSBC, ale jeszcze nie wiem który.

Dwa tygodnie temu zakupiłem akcje Asseco w liczbie 20. Przy okazji zakupu wtopiłem trochę, ponieważ zakupiłem je po cenie 60,1 zł, a myślałem, że swój poprzedni pakiet sprzedałem po 60,5 (okazało się, że było to 60,05). Trochę głupia sytuacja, no trudno.

W tym tygodniu przemierzam się do zakupu tvn, ciężko powiedzieć kiedy to zrobię. Pewnie jak zaczną się jakieś wzrosty.

Aktualny skład portfela - 12940,38 zł:
Akcje - 1891,20 zł:
AssecoPol x20 - 1210 zł
Mennica x4 - 516 zł
PGE x7 - 165,2 zł

Fundusze - 6041,55 zł:
BPH Akcji Dyn. - 1458,36 zł
Legg Mason Akcji - 4583,19 zł

Gotówka - 1408,63 zł
Emax plus - 1945,43 zł
Lokata Optymalna OF x3 - 1653,57 zł

10 komentarzy:

 1. Dlaczego właśnie Tvn? Czy mógłbyś wytłumaczyć, dlaczego wybierasz akcje akurat tej spółki?

  OdpowiedzUsuń
 2. Na tvn patrzę głównie w krótkim terminie - w tej chwili kurs spółki znajduje się w korekcie. Ponieważ fundamentalnie nie jest zła i znajduje się w wig20, liczę, że osiągnie przynajmniej poprzedni szczyt.

  Zastanawiałem się jeszcze nad Kętami - też jest korekta, jednak tutaj byłby dłuższy termin inwestycji. Do tej korekty akcje ładnie szły do góry, być może dalej będą to robić. Spółka fundamentalnie jest dobra.

  OdpowiedzUsuń
 3. Życzę Ci jak najlepiej.

  Osobiście nie jestem przekonany co do fundamentów Tvn-u. Spółka też nie jest lubiana przez rynek od momentu zakupu platformy n wbrew oczekiwaniom inwestorów. Sprawozdania finansowe spółki zostaną opublikowane w dn. 18/2/2010 r. i z tego powodu do tego czasu i po nim kurs może zachowywać się bardzo różnie. Uważaj z tą spółką.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, masz rację. Myślę jednak, że w krótkim terminie powinno pójść dobrze. Stopa ustawię dosyć blisko (3%) i będę go przesuwać. Dzięki za przestrogę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziś spółka zachowywała się słabiej od rynku i kurs poleciał - 1,71 %. Słyszałeś już może jakieś pogłoski o wynikach?

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie, nic. Dzisiaj wzorsła, ale za mało abym się załapał, jak jutro nie będzie spadać, to pewnie jutro kupię.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ok. Jeśli kupisz, to koniecznie napisz o tym. Będę śledził Twojego bloga i mam nadzieję, że transakcja przyniesie zyski. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Oczywiście, jak tylko kupię informacja pojawi się we wpisie (przy sprzedaży również). Również pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dobrze, ze myslisz o inwestowaniu w rynek brazylijski przez hsbc. zrobiłam to samo 2 lata temu. Przeczekałam najgorsze spadki i teraz już prawie odzyskałam straty w przeciwieństwie do innych funduszy. dobry moment na taką inwestycję jest wtedy, gdy kurs dolara jest niski.
  na początku roku zmieniłam mój portfel w funduszach na bardziej ryzykowny, to co poprzednio (50% w funduszach obligacyjnych i 50% w akcyjnych) zmieniłam na dobry portfel dynamiczny:
  arka akcje 16%
  legg mason akcji 16%
  noble fund akcji 22%
  pioneer akcji polskich 14%
  unikorona akcji 18%
  axa rynku pienieżnego 10%
  noble fund mieszany 10%
  to jest portfel polisy inwestycyjnej axa. maja niezłe fundusze parasolowe. Nie inwestuję w akcje, ale gdybym miałam teraz goówkę na inwestycje, to wybrałabym akcje banku Millenium. Jest już chyba subskrypcja.
  Ola M.

  OdpowiedzUsuń
 10. No właśnie, chyba większość inwestujących w hscb jest zadowolona:) Małą niedogodnością jest tylko to, że trzeba samemu obliczyć podatek przy wyjściu z funduszu.
  Nie brałem pod uwagę kursu dolara przy kupowaniu jednostek funduszy, ale w takim razie teraz jest nie najgorszy moment - co prawda dolar rośnie, ale cały czas jest dość słaby.

  Niestety kupno akcji Millenium przespałem - już skończyła się subskrypcja.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń