czwartek, 7 stycznia 2010

Chemia - analiza spółek

Na chwilę obecną zdecydowałem się na wybór spółki z sektora chemicznego. W jego skład wchodzą następujące spółki: Azoty Tarnów, Ciech, Police, Puławy oraz Synthos. Cztery pierwsze są spółkami państwowymi, ostatnia - Synthos - należy do Michała Sułowowa.

Azoty Tarnów - jedna z mniej zadłużonych spółek z sektora, jej przychód i zysk zwiększyły się w ciągu ostatnich lat, spółka w zeszłym roku wypłaciła dywidendę na poziomie 6%. W 2009, tak jak reszta spółek, osiągnęła spadek zysku (z danych do 3 kwartału), przychód jest trochę niższy niż w roku 2008.

Ciech -Wielkim minusem spółki jest gigantyczne zadłużenie sięgające czterokrotności kapitału własnego spółki. Z drugiej strony wzrost przychodów oraz zysku znajduje się na przyzwoitym poziomie. Podobnie jak w przypadku Azotów rok 2009 nie jest zbyt udany dla spółki.

Police - Spółka jest w złej kondycji finansowej - ma problemy z uregulowaniem należności za PGNiG, poprosiła o pomoc publiczną od ARP.

Puławy -  Spółka najmniej zadłużona z całego sektora, z drugiej strony jej przychód oraz zysk rośnie najwolniej.

Synthos - Fundamentalnie najsilniejsza spółka z sektora, dobry wzrost zysku i przychodów, niewielkie zadłużenie. W listopadzie spółka odkupiła od jej właściciela, Michała Sołowowa, akcje Echa oraz Cersanitu. Transakcja została nazwana przez prezesa spółki jako długoterminowa inwestycja, w praktyce ciężko to nazwać inaczej niż wypłacenie sobie sowitej dywidendy przez właściciela. Z tego względu nie chcę wchodzić w tą spółkę.

Z wymienionych powyżej spółek rozważam zakup Azotów, jednak ich cena musi wybić się z trendu spadkowego, w którym w tej chwili się znajduje. Innym sposobem mogło by być podzielenie transakcji na kilka części i dokupywanie po kolejnych spadkach aby spróbować złapać dołek. Nie mam jednak wystarczającej ilości funduszy na ten zabieg.

We wtorek złożyłem wniosek o otwarcie trzech lokat Optymalnych w Open Finance o wartości 549,12 każdej. Odpowiedź na pytanie dlaczego trzy lokaty i dlaczego na tak dziwną kwotę znajduje się tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz