poniedziałek, 17 maja 2010

Dalsze spadki indeksów?

W poprzednim tygodniu zanotowaliśmy małe odbicie, jednak po utworzeniu szczytu, kurs znowu zaczął spadać, na razie nie osiągając poprzedniego dołka. Nastroje nie są zbyt dobre, dlatego nie sądzę w szybkie zakończenie korekty.Wykres sp500 powoli zmierza ku poprzedniemu minimum, a uformowany szczyt nawet nie doszedł do linii trendu korekcyjnego. Z wykresu ciężko coś wyczytać więcej (poczekajmy na uformowanie się formacji np głowy), ale stawiam na dalsze spadki.


Podobnie wygląda sytuacja na indeksie wig20, jednak tutaj głównym poziomem wsparcia jest średnia 200 sesyjna (zielona krzywa), być może znowu się na niej odbijemy. Może ona być testowana już na dniach.

W minionym tygodniu sprzedałem posiadane akcje PZU na otwarciu zysk 632,5 zł (11%) podrzucił mój portfel do poziomu 15 tyś (teraz jego wartość lekko się osunęła). 

W związku z uwolnieniem gotówki założyłem trzy lokaty - dwie w Open Finance i jedną w mbanku (jednodniówkę). Jeśli chodzi o akcje, to nie wykonuję na razie żadnych ruchów. Jeśli sytuacja się wyjaśni - wyjdziemy z korekty, to zakupię pewnie akcje dwóch spółek. Nie wiem jeszcze jakie to akcje będą, planowałbym jedną z głównego indeksu, a drugą np z mwig40 lub swig80, który bardziej ucierpiał na korekcie.


Aktualny skład portfela - 14958,28 zł:
Akcje - 2282 zł:
AssecoPol x20 - 1086 zł
Mennica x4 - 524 zł
PGE x32 - 672 zł

Fundusze - 5700,63 zł:
BPH Akcji Dyn. - 1533,91 zł
HSBC Gif Brazil E - 4166,72 zł

Gotówka - 2111,85 zł
Emax plus - 2157,29 zł
Lokaty (3xOF & mBank)  - 2706,51 zł

6 komentarzy:

 1. Zaciekawił mnie Twój blog, bo:

  1. Mam na imię Maciej
  2. Akcje w które zainwestowałeś (Mennica, PGE, Asseco) są również w moim portfelu (Asseco pośrednio)

  Może myślimy w podobny sposób? To byłoby ciekawe.

  Jedyne czym się różnimy to to że ja stronię od funduszy, których Ty masz dużo. Dlaczego tak dużo funduszy a tak mało akcji?

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hehe, rzeczywiście ciekawe:)

  Fundusze w portfelu trzymam w celach dywersyfikacji, docelowo ich nie powinno ich być więcej niż 30% (do czego doprowadzę w ciągu paru najbliższych miesięcy).

  Co do małej ilości akcji: wolna gotówka tylko czeka na jej wydanie na akcje, co zrobię jak zaczniemy wychodzić z korekty.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytałem część Twoich postów na blogu i jednak muszę stwierdzić że myślimy odmiennie, więc podobne spółki w portfelu mogą być nieco przypadkiem :)

  Uważam że gdybyś zrezygnował z funduszy akcji całkowicie i wszedł w odpowiednią liczbę nieskorelowanych spółek giełdowych (rząd 10 sztuk) to byłbyś równie dobrze zdywersyfikowany, więc te fundusze nic Ci nie dają (chyba że chodzi Ci o dywersyfikację geograficzną, tj rynki zagraniczne).

  OdpowiedzUsuń
 4. Przypadkiem lub okresem korekty - wszystkie, które posiadamy i są również w Twoim portfelu to spółki defensywne, stąd pewnie ich popularność w portfelach inwestorów ostatnio.

  Masz rację - ok 10 spółek na pewno zapewniło by odpowiednią dywersyfikację. Z drugiej strony kosztowało by to więcej czasu na zajmowanie się nimi. Jesteś przeciwny posiadania funduszy w portfelu?

  OdpowiedzUsuń
 5. W funduszach nie podobają mi się wysokie koszty zarządzania. Wydaje mi się że inwestor lepiej wychodzi na zdywersyfikowanym portfelu spółek niż na funduszu, nawet jak się nim nie zajmuje bardzo mocno. Ja pokazuje to na przykładzie inwestycji AutoValue20 która nie zabiera mi prawie w ogóle czasu (dobór spółek zajmuje mi 20 minut co kwartał).

  OdpowiedzUsuń
 6. Masz racje - opłaty mogłyby być mniejsze w funduszach.

  Twoje podejście jest ciekawe, na Twoim blogu nie znalazłem wyników Twojej strategii (być może szukałem nie uważnie), podzieliłbyś się nimi?

  OdpowiedzUsuń