czwartek, 20 maja 2010

Jak przetrwać korektę?

Korekta jest coraz silniejsza, dodatkowo Niemcy zakazały krótkiej nagiej sprzedaży, zakaz ten ma uchronić walutę unii przed atakiem "stada wilków" (wg niemieckiego ministra finansów) - spekulantów grających na zniżki waluty. Jako, że ta decyzja niczego dobrego nie oznacza, a wręcz przeciwnie - oznacza mocny kryzys w strefie euro, można sądzić, że korekta jeszcze potrwa.W związku z tym chciałbym się dzisiaj skupić na tym co możemy zrobić aby uchronić swój kapitał.

Najszybszym pomysłem jaki przychodzi do głowy jest zajęcie krótkiej pozycji na kontrakcie na indeks wig20. Sam bym to rozważył, gdybym dysponował większym kapitałem. Oczywiście rozwiązanie to niesie spore ryzyko oraz wymaga analizy obecnej sytuacji pod kątem jego opłacalności.

Jeśli mamy w swoim portfelu akcje powinniśmy ustawić dla nich stop lossy (jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy). Jeśli traktujemy te inwestycje długoterminowo margines może być szeroki - nawet 25% od ceny zakupu lub maksimum po zakupie papierów (zależnie od strategii). Nie powinniśmy się obawiać sytuacji, kiedy sprzedamy papiery ze stratą - może nam się udać ochronić kapitał przed większą stratą, a nawet odkupić papiery niżej (ale tylko w sytuacji kiedy będziemy uważać, że korekta się już skończyła).

W przypadku kiedy mamy wolną gotówkę i chcemy ją lepiej ulokować niż na lokatach bądź kontach oszczędnościowych dobrym pomysłem będzie kupno akcji spółek dywidendowych. Są to spółki wypłacające systematyczną i w miarę wysoką (jak na polskie warunki) dywidendę. Do takich spółek należą np Telekomunikacja Polska, Asseco, PGE. Polecam przestudiować stronę: dywidendy.

Jeśli uważamy, że akcje są w tej chwili zbyt ryzykowne pozostaje nam ulokować pieniądze w funduszach pieniężnych (one jednak też mogą mieć straty) lub lokatach/kontach oszczędnościowych. Aby wybrać fundusze proponuje przejrzeć ich notowania na stronie SFI mbanku. Co do lokat mogę polecić lokatę optymalną w Open Finance (najlepiej zakładać w optymalnych wielkościach: dla 6 miesięcy i więcej: 549,12 zł, a dla 3 miesięcy 547,51 zł), przy zakładaniu należy pamiętać aby założyć lokatę nieodnawialną i odnowić ręcznie dla kwoty optymalnej.

Innym ciekawym pomysłem jest kupno monet kolekcjonerskich, jednak w tym przypadku należy się liczyć z tym, że jest to inwestycja długoterminowa, która nie powinna przekraczać 10% portfela inwestycyjnego. Stąd w zestawieniu pojawiła się raczej jako ciekawostka. Sam nie posiadam w portfelu monet kolekcjonerskich, ale nie wykluczam ich wprowadzenia kiedy wartość portfela wzrośnie i przede wszystkim moja wiedza o tym instrumencie. Dla zainteresowanych polecam gościnny artykuł Roberta na blogu "Droga do wolności".

Z drugiej strony kiedy korekta się skończy i rozpoczną się nowe wzrosty będzie sporo okazji do ulokowania kapitału, więc obecny czas dobrze jest przeznaczyć na szukanie ciekawych spółek do kupienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz