piątek, 14 maja 2010

Jak zacząć grać na giełdzie

Temat "jak zacząć inwestować na giełdzie" jest poruszany systematycznie na blogach. Ostatnio pisał o tym Ksob na swoim blogu, również ja chciałbym go poruszyć, ale od strony praktycznych umiejętności, jakie przyszły inwestor powinien posiadać, aby skutecznie inwestować na giełdzie.

Pierwszym aspektem, na który przyszły inwestor musi sobie odpowiedzieć, jest poziom jego wiedzy. Jeśli jest on mały nie warto zaczynać kupowanie akcji, tylko przez parę miesięcy skupić się na edukacji. Na początek polecam trzy książki:

"Inteligentny inwestor" Benjamin Graham - książka opisuje inwestowanie w wartość, podobną strategię wykorzystuje Warren Buffet. Książka dobra dla osoby początkującej, jednak należy pamiętać o pewnych ograniczeniach przy praktycznym stosowaniu opisanej w niej strategii: w Polsce spółki wypłacają mniejsze dywidendy niż w stanach, oraz Buffet kupując akcje kupuje je w takiej ilości, że wpływa na działanie spółki.


"Gra giełdowa" James Cramer - kolejna książka dotycząca inwestowania wykorzystująca analizę fundamentalną, a dokładniej inwestowania w rozwój. Autor opisuje strategię łatwo i logicznie.


"Sztuka spekulacji" Zenon Komar - ostatnia, z polecanych trzech pierwszych pozycji, dotyczy analizy technicznej. Książka zawiera opis najczęściej występujących formacji oraz technik prognozowania trendów.

Oczywiście po przeczytaniu trzech książek nikt nie stanie się wielkim inwestorem i nie zdobędzie na giełdzie milionów. Te książki uważam, za pewną bazę, wstęp do inwestycji. Z czasem będzie trzeba ją rozszerzać o kolejne pozycje z literatury giełdowej oraz szkolenia.

Drugą ważną sprawą jest określenie swojego doświadczenia. Jeśli początkujący inwestor kupował fundusze akcji to wie jak reaguje na zmieniającą się wycenę, obsówkę kapitału itd. W przypadku kupowania akcji takie sytuacje mogą być częstsze i cięższe dla inwestora.

Jakiś czas temu pisałem o tworzeniu planu zawierania transakcji, na podstawie posiadanej wiedzy przyszły inwestor powinien stworzyć zestaw warunków kiedy i jakie akcje kupować, a także kiedy je sprzedać. Takimi warunkami mogą być na przykład odpowiednie wartości współczynników analizy fundamentalnej, zmiana trendu kursu akcji, wybicie z jakiejś formacji itd.

Z racji tego, że czasami spełnienie warunków może okazać się niewystarczające i kupione akcje zaczynają spadać, nie wolno zapominać o zleceniu stop loss chroniącym kapitał.

Mam nadzieję, że rady zawarte w tym wpisie okażą się pomocne. Kolejny wpis na blogu (analiza tygodniowa) ukaże się w poniedziałek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz