czwartek, 11 marca 2010

Co to jest zlecenie stop loss i jak je stosować?

Dzisiaj kolejny wpis dotyczący podstaw inwestowania, tym razem dotyczący zlecenia stop loss. Ten  rodzaj zlecenia powinien być stosowany przez każdego rodzaju inwestora, w dalszej części wpisu pokażę jak można go dostosować do przedziału czasowego inwestycji.

Co to jest stop loss?
Stop lossem jest określane zlecenie wyjścia z pozycji, którego celem jest ograniczenie strat. Aby uaktywnić takie zlecenie należy określić cenę wyjścia z inwestycji (cenę kupna papierów, lub maksymalną cenę papierów, w okresie kiedy je posiadaliśmy oraz odjąć od niej dopuszczalną stratę na jednej akcji), czyli stop loss. Cenę wyjścia wpisujemy w pole limit aktywacji zlecenia sprzedaży, a jako limit ceny podajmy limit aktywacji pomniejszony o parę złotych. Różnica między limitami zależy od ceny waloru oraz jego płynności. Na przykład jeśli chcemy sprzedać akcje Kghm możemy obniżyć limit aktywacji o złotówkę (transakcja i tak w większości przypadków wykona się po limicie aktywacji, lub 10 gr mniej).


Kiedy kurs akcji osiągnie limit aktywacji zlecenie zostanie przesłane na rynek.Jaką wartość powinien mieć stop loss?
Jest to najtrudniejszy element wykorzystywania zleceń typu stop loss: jeśli ustawimy zbyt blisko stop lossa możemy łatwo "wyskoczyć" z pozycji. W przypadku dużego marginesu możemy być zmuszeni do zajęcia zbyt małej dla nas pozycji.

Istnieją dwie metody wybrania wartości stop lossa: pierwszą jest określenie wartości procentowej, drugą odczytanie wartości z wykresu. 

Pierwszy przypadek definiujemy sztywno: możemy wybrać 3-5% (ceny kupna) dla krótkoterminowej inwestycji, 5-12% dla średniego terminu i powyżej dla długoterminowej inwestycji. Zwykle stop loss o wartości 25% jest wykorzystywany jako alternatywa dla inwestycji typu kup i trzymaj.

Drugą metodą jest wybranie ceny ostatniego dołka. Możemy przyjąć, że jeśli cena spadnie poniżej ostatniego dołka, będzie to sygnał aby sprzedać papiery. W tej metodzie powinniśmy obniżyć dołek o 1-2% aby nie wylecieć na jego testowaniu (jeśli w takiej sytuacji kurs zacznie rosnąć to zachowamy pozycję, w przeciwnym wypadku nasz akcje zostaną sprzedane).

Przy wybraniu pierwszej metody wyznaczania stop lossa musimy się upewnić, że dzienne wahania ceny spółki nie są większe od stop lossa. Tzn jeśli cena akcji wybranej przez nas spółki często waha się o 4% to nie ma sensu ustawiać stop lossa o wartości 3% (wyjątkiem jest sytuacja kiedy spółka silnie wzrosła podczas ostatniej sesji i chcemy sprzedać jej akcje w przypadku spadku, ale zachowując część z wzrostów).


Trailing stop loss
Ten typ zlecenia stop loss jest wykorzystywany na wyjściu z zyskownej pozycji. Wykorzystanie zlecenia polega na przesuwaniu stop lossa wraz ze wzrostem ceny akcji.

4 komentarze:

 1. Witam. Ciekawy blog, dla osób które nigdy nie miały do czynienia z giełdą ten wpis jest naprawdę ok. Ja również prowadzę bloga, zapraszam do odwiedzin i może wymienimy się linkami do swoich blogów? Chodzi mi o dodanie się do ulubionych. Zawsze jakiś większy przepływ z reklam.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki bardzo jasne wyjaśnione o co w tym chodzi.

  OdpowiedzUsuń
 3. dla mnie bardziej interesujący wydaje się być trailing stop loss, pytanie czy u wszystkich pośredników można takie automatyczne śledzenie ustawić ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy artykuł przydał się do szkoły :)

  OdpowiedzUsuń