sobota, 20 marca 2010

Zamknięcie kontraktów i godzina cudów

W ostatnim tygodniu zastanawiałem się nad tym czy amerykański indeks sp500 szybko pokona barierę 1150, czy też wpadnie w trend boczny w jej okolicach. Jego wartość wyskoczyła o 10 punktów od tego poziomu we wtorek i przez najbliższe dni kontynuowała wzrost do piątku, kiedy nastąpiła mała korekta i ostatecznie na koniec tygodnia indeks uplasował się na poziomie 1159.


Indeks jest w fazie wzrostu, po lutowej korekcie wyraźnie wrócił do poprzedniego trendu, póki co jest również w mocniejszym trendzie wzrostowym wyjścia z korekty. Być może korekta przedłuży się i potrwa dłużej niż jedną sesje, ale nie sądzę aby trend wzrostowy był zakłócony.

Kto przed wczorajszą sesją na wig20 oczekiwał "interesującego przebiegu" nie powinien czuć się zawiedziony;p "Godzina cudów" mocno zakręciła indeksem i dopiero końcowy fixing zniósł wartość indeksu do w miarę logicznego poziomu. Kolejna sesja będzie pewnie już "normalna". Tymczasem spójrzmy na sytuację na indeksie w skali dziennej:


Przez pół tygodnia indeks wyraźnie rósł, aby wejść w korektę pod koniec tygodnia. Ciężko przewidzieć jak wig20 będzie się zachowywać w najbliższym czasie. Sam obstawiam dalsze wzrosty, ale być może korekta jeszcze potrwa. Cały czas wig20 zachowuje się gorzej od innych indeksów (wig, mwig40 i swig60) - tylko on nie odrobił jeszcze wszystkich spadków z korekty (w środę zabrakło 5 punktów).

Przez najbliższy czas raczej nie spodziewam się wykonywać transakcji - nie mam gotówki na nowe zakupy, a akcje posiadane w portfelu powoli rosną, więc nie będę ich sprzedawać (chyba, że stop lossy się uaktywnią). Ogólnie czekam na prywatyzację PZU. 

Tak jak pisałem w komentarzu w zeszłym tygodniu, spodziewam się od maja zwiększyć wpłaty do portfela, co pozwoli osiągnąć roczny cel (20 tysięcy). Zakładałem zwiększenie wpłat przy ustalaniu tego celu, nie potrafiłem jednak przewidzieć kiedy ono nastąpi. Teraz już wiem i cel cały czas jest realny, mimo, że kapitał portfela od początku roku stoi w miejscu.


Aktualny skład portfela - 13058,68 zł:
Akcje - 3662 zł:
AssecoPol x20 - 1132 zł
KGHM x12 - 1224 zł
Mennica x4 - 550,8 zł
PGE x32 - 755,2 zł

Fundusze - 5480,72 zł:
BPH Akcji Dyn. - 1536,54 zł
HSBC Gif Brazil E - 3944,18 zł

Gotówka - 241,36 zł
Emax plus - 2006,18 zł
Lokata Optymalna OF x3 - 1668,42 zł

2 komentarze:

  1. Skoro Stany mają rosnąć, to i my musimy ;).
    A co sądzisz o włączeniu PGE do W20 w poniedziałek? Możliwe są jakieś zawirowania, czy już raczej rynek wszystko zdyskontował?

    OdpowiedzUsuń
  2. Pytanie czy zagranica już kupiła PGE czy będzie nadal je kupować. Jak miałbym strzelać to pewnie nie będzie jakiś szczególnych zawirowań i zmienność kursu się utrzyma. No ale zobaczymy jak będzie, sam jestem ciekawy:)

    OdpowiedzUsuń