sobota, 27 marca 2010

Wig20 odrobił lutowe spadki

W ostatnim wpisie na swoim blogu App przyjrzał się sytuacji na chińskiej giełdzie. Wykres chińskiego indeksu pokazuje zmianę trendu z wzrostowego (trwającego od końcówki 2008) do spadkowego (który póki co również może być trendem horyzontalnym). Również analitycy są sceptycznie nastawieni do siły chińskiej gospodarki: uważają, że świetne wyniki Chin są naciągane i zastanawiają się kiedy nastąpi bum.

Natomiast giełda amerykańska w czwartek zanotowała najwyższą wartość od czasu bessy:Z wykresu widać ponadto, że indeks cały czas podąża silnym trendem wzrostowym, z którego wyszedł z korekty. Dodatkowo średnioterminowy trend wzrostowy również jest zachowany. Za niepokojący sygnał możemy uznać sesje piątkową, kiedy indeks zbliżył się do ważnego poziomu wsparcia (1150), ale ostatecznie zyskał na wartości.


Również wig20 radził sobie w tym tygodniu nieźle i w końcu odrobił cały spadek spowodowany przez korektę przekraczając w czwartek i piątek poziom 2500. W obu tych dniach zamknięcia sesji wystąpiły jednak poniżej tego poziomu. W następnym tygodniu pewnie zaobserwujemy dalsze próby jego pokonania.

Pozostałe nasze indeksy (wig, mwig40, swig60) kontynuowały wzrosty.

Podsumowując: cały czas ciężko ocenić obecną sytuację gospodarczą, mamy i sygnały pozytywne (wzrosty indeksów) oraz negatywne (Chiny oraz niektóre dane makroekonomiczne). Póki jednak indeksy osiągają coraz to wyższe poziomy nie wychodzę z akcji, przejrzałem tylko swoje stop lossy, na wypadek korekty lub większego załamania.

Powoli zbliżamy się do okresów wypłacania dywidend, z tego powodu również wolę zachować posiadane akcje w portfelu i tylko nagłe spadki zmuszą mnie do wyprzedania akcji.
Aktualny skład portfela - 13144,06 zł:
Akcje - 3654 zł:
AssecoPol x20 - 1132 zł
KGHM x12 - 1266 zł
Mennica x4 - 526,4 zł
PGE x32 - 729,6 zł

Fundusze - 5541,94 zł:
BPH Akcji Dyn. - 1541,82 zł
HSBC Gif Brazil E - 4000,12 zł

Gotówka - 241,36 zł
Emax plus - 2006,18 zł
Lokata Optymalna OF x3 - 1670,58 zł

2 komentarze:

  1. Całkiem fajna analiza.

    A czy Twój portfel akcji jest portfelem długodystansowym, czy sprzedasz akcje kiedy cena ich wróci do poziomu sprzed dywidendy?

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki, Mennicę trzymam długoterminowo, na niej stop loss jest najszerszy. PGE i Asseco ma ciut węższe stop lossy, a KGHM są najbardziej krótkoterminowymi akcjami. W zasadzie wyrzucę na stop lossach, ale być może ustawie je bliżej kursu po dywidendach (przy założeniu, że akcje będą powyżej ceny, za które je kupiłem).

    OdpowiedzUsuń