środa, 23 listopada 2011

Teoria Fal Elliotta - impuls

Ten post rozpoczyna serię wpisów o Teorii fal Elliotta, będą one ukazywać się w sposób nieregularny na blogu, czasami będą to informacje, które można przeczytać w wielu materiałach na temat tej techniki, czasami będą to moje przemyślenia na podstawie analizy i gry na rynku Forex.

Czym jest impuls?

Teoria fal Elliota bazuje na impulsie, który jest strukturą pięciofalową, w której fale posiadające kierunek zgodny z trendem (całego impulsu) składają się z pięciu fal, a fale przeciwne do trendu (korekcyjne) posiadają 3 fale.


Struktura impulsu wywodzi się z psychologii: pierwsza fala występuje kiedy ceny są bardzo niskie a nikt nie wierzy w podstawy do wzrostów. W tej fali zarabiają nieliczni. Po korekcie (drugiej fali) następuje trzecia fala, w której większość inwestorów zarabia, jest ona z reguły najdłuższą falą impulsu. W trakcie fali trzeciej nastrój ekonomiczny jest dobry, są silne fundamenty do wzrostów. Czwarta fala (również korekcyjna) przynosi rozczarowanie i niedowierzanie końcem wzrostów. W piątej fali czynniki ekonomiczne poprawiają się, ale sytuacja nie jest tak dobra jak w fali trzeciej. W tej fali akcje kupują inwestorzy, którzy nie zarobili podczas poprzednich fal. W piątej fali możemy zaobserwować przewartościowanie akcji.

Pełna struktura impulsu i korekty (pełny cykl)


Po pięciofalowwym impulsie następuje korekta ABC składająca się z trzech fal. Korekta zwykle znosi od 38,2% do 61,8% wartości impulsu. Dokładnie o korektach napiszę w innym wpisie.

Fraktalność fal

Jak można zauważyć z poprzednich rysunków impuls składa się z trzech impulsów i dwóch korekt. Stąd każdą strukturę pięciofalową można rozłożyć na inne struktury pięciofalowe.


Stąd cały rynek można opisać za pomocą cykli fal Elliotta.

3 Podstawowe reguły Teorii Fal Elliotta:

  • Fala 2 nigdy nie może osiągnąć szczytu poniżej początku fali 1 - jest to zaprzeczenie powstawania nowego impulsu, w takich sytuacjach jest to najprawdopodobniej korekta.
  • Fala 3 nigdy nie jest falą najkrótszą - fala 3 jest z reguły falą najsilniejszą i rzadko występuje fala dłuższa od fali 3. Jeśli wychodzi nam, że fala 3 jest najkrótsza, to fala 3 jest falą wydłużoną i analizowana fala jest jej pierwszą falą, lub fala 2 ma postać korekty pędzącej
  • Fala 4 nigdy nie może wejść na obszar fali 2 - ta reguła nie sprawdza się na rynkach lewarowanych, stąd nie przywiązywałbym do niej duże znaczenia (nie stawiałbym stop-lossów na jej podstawie), jednak jeśli fala 4 wejdzie w obszar fali 2 jest to zawsze sygnał ostrzegawczy, że sytuacja na wykresie może być bardziej skomplikowana


Proporcje między falami:

  • Często fala 3 z reguły jest 1,618 razy większa od fali 1
  • Często fala 5 jest podobnej długości do fali 1
  • Często fala 2 znosi 61,8% fali 1
  • Często fala 4 znosi 38,2% fali 3, i jej postać jest inna niż fali 2 (np. jeśli fala 2 była zygzakiem fala 4 ma inną postać)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz