sobota, 24 września 2011

2011-09-24 - sp500 i wig20 - powrót do trendu bocznego i zapowiedź dalszych spadków?

Kolejne spadki kierują indeksy w stronę trendu horyzontalnego i zmuszają nas do zapomnienia chwilowo o wzrostach. 

Poniżej zaktualizowany wykres sp500:


Podobnie wygląda wykres wig20:Tutaj jednak trend horyzontalny przeszedł w trend spadkowy. 

Ponieważ korekta trwa już długo i sytuacja jest coraz bardziej napięta, powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie czy wystąpią dalsze spadki. Do tej pory nie wykluczałem takiej możliwości, ale też nie byłem ich pewny. Spróbujmy teraz zastanowić się, czy można w tej chwili mówić, że z całą pewnością wystąpią dalsze spadki.

Spójrzmy na wykres miesięczny sp500:


Na wykresie widać ostatnie załamania oraz obecne wzrosty. W tej chwili obecna korekta weszła w obszar poprzedniej korekty (z początku 2010). Takie zdarzenie nie powinno mieć miejsca na rynkach akcji (może na rynkach lewarowanych np na foreksie). Moim zdaniem jest to pewien sygnał o zbliżających się spadkach, ale nie daje on jeszcze pewności.

Gorzej wygląda wykres wig20 miesięczny:


Tutaj ostatnie spadki przesłoniły poprzednią korektę i oznaczają pojawienie się nowego trendu (spadkowego).Możemy niemal z pewnością oczekiwać dalszych spadków. 

Dlaczego nie mamy 100% pewności? Z racji tego, że wig20 zachowuje się podobnie do sp500 (i jest bardziej podatny na wahania od sp500), jeśli na amerykańskim indeksie pojawią się wzrosty, to na wig20 również. 

W tej chwili powinniśmy się przygotować na dalsze spadki, ponieważ prawdopodobieństwo ich wystąpienia wzrosło.

Brak komentarzy: